Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tesettür Giyimde Fiyatlar Neden Ateş Pahası?

Standart Ürünlere Lüks Etiket

Ölçülü giyimi tercih eden tüm kadınlar için doğru kıyafet tercihleri yapmak ve giyinmek zorlu bir süreç. Tesettürde her kıyafet için bir ölçü muhakkak var. Elbiseleriniz bedene oturmayan ve rahat formlarda olmalı. Tuniklerin boyları dize kadar uzanarak teni göstermeyen modellerden oluşmalı. Etekler de bedene kalıp gibi oturarak vucüt hatlarını belli eden değil, bol ve dökümlü olarak üzerimizde salaş olmalı.
Hal böyle olunca kıyafet alışverişlerinde de ölçülü giyinen kadınlar mecburen tesettür markalarına ve tasarımcıların koleksiyonlarına yöneliyor. Bunu fırsat bilen bazı markalar ve tasarımcılar ise ürün maliyetlerinin az çok hesap edildiği modellerde, çok yüksek fiyatlarlakarşımıza çıkıyor. Standart kalitede bir tunik alayım deseniz 200 TL’den aşağı fiyat göremiyorsunuz.

Tatil Sektöründe de Durum Aynı

Tesettür giyimlerindeki aşırı pahalılığı alternatif otellerin fiyatlarında da görebiliyoruz. Geçtiğimiz günlerde tatil için bir fiyat araştırması yaptığımızda günlük kişi başı fiyatlarını duyunca bir duraksadık açıkçası. İyi hizmet, iyi fiyattır politikası olsa bunu kabul edebileceksiniz. Ama bu durum artık sömürü halini alıyor. Tesettürlü olmak ve yaşamak gerçekten biz kadınları çoğu zaman zorlar duruma sokuyor.
Tesettüre girmek isteyen bir kadın, eğer gardrobunda tesettür normlarına uygun kıyafeti hiç yoksa gerçekten işi çok zor. Bir ipek eşarp ve şalın en asgari fiyatı 100 TL. Tesettüre uygun elbiseler, tunikler ve etekler ise almış başını gidiyor. Üstelik başınızı nereye çevirseniz bir tasarımcıya rastladığınız sektörde bu kadar model zenginliği olmasına rağmen, fiyatlardaki aşırı pahalılık ise gerçekten düşündürücü.
AVM’lerdeki markaları gezdiğinizde bile tesettür giyim satan marka ve tasarımcıların yanında çok cazip fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Artık aşırı pahalılığın önüne geçilerek daha uygun fiyatlarla modellerin, tesettürlü kadınlara sunulmasını bekliyoruz. Tüm bu alanda üretim ve satış yapan marka ve tasarımcıların fiyatlar konusunda bir kez daha düşünmesi gerektiğinin çoktan zamanı geldi bile.
Türkan Eraslankılıç

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder