Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Tesettür Giyimde Sınırları Zorlayan Fiyatlar


Ülkemiz muhafazakarlaştıkça, giyim tarzında  tesettürü benimseyen kadınların sayısı her geçen gün arttı. Önceleri alışveriş için dışarıya çıktığımda tesettüre uygun mağazaların sayısı parmakla gösterilecek kadar az iken, şimdilerde kafamı nereye çevirsem mutlaka bir tesettür mağazasına rast geliyorum. Aynı zamanda diğer birçok markaların koleksiyonlarında tesettür çizgisinde olan tasarım ve modelde elbiselerin, sayısının artığına da hepimiz şahit oluyoruz.

Tesettürlü kadınların sayısının artması, hepimizi sevindirirken sanki sektör tesettür ruhuna aykırı gelircesine sınırları zorlayan etiketlerle, birçok mütedeyyin ve muhafazakar hanımların bütçelerini de zorluyor. Tesettür hayatımızda olmalı, fakat tesettür bir anlamda da her bütçeye uygun olmalı. Sade ve şık olmalı. Bununla kalmamalı; tesettür nimetini fırsat bilip, tesettür ruhuna aykırı fiyat politikası asla uygulanmamalı.

İster zengin olsun, ister fakir olsun, müslüman kadınının tesettürle ilgili ihtiyaçlarını karşılarken alım gücü zorlanmamalı ve ona bu hususta gereken kolaylık sağlanmalı. Müslüman kadının tesettürlü olması, kullandığı giysilerle kadınlığına yakışması kadar, onun inancı  ve onuru da hesaba katılmalı.

Açıkçası hayatımızda olmassa olmaz dediğimiz; sosyal medyada paylaştığım tesettür kombinlerim beğenilmekte, fiyatlarıyla ilgili ayrıntılara girince de, sitemkar olduklarını görüyorum. Onlara gerçekten bu konuda  hak veriyorum. Çünkü tesettür kıyafetleri içinde şıklık, zariflik ve asillik her kadının hakkı olduğunu düşünüyorum. Bir taraftan da, tesettür modanın dayattığı bir giyim tarzı değil, dinin, inancın gereği bir yaşam tarzı. Tesettür bir anlamda iffetin ar ve namusun göstergesi.

Birçok kadın fiziken ve ruhen kendine uygun tesettür çizgisinde bir elbise bulduğunda, ya da kendisi için beğendiği birkaç parçadan oluşan bir tesettür kombini oluşturduğunda, bütçesi açısından işinin zor olduğunu söylüyor. Maddeten zengin olmayan bir kadının hayalindeki tesettürlü bir kombini gerçekleştirmesi gerçekten zor bir durum. Bu açıdan yeni bir anlayışa ihtiyaç var. Bu anlayış karmaşık, şatafatlı, üzerinde çok zaman ayrılmış lükse yakın modellerin dışında, sadece tesettürün özüne uygun sadelikte tasarlanan ve üretilen giysilerin uygun ve hesaplı etiketlerle satışa sunulmasıdır. Tüm bu işe emek veren marka ve tasarımcıları duyarlılığa davet ediyorum.

Türkan Eraslankılıç
trkner@gmail.com

1 yorum :

  1. Gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz ��������

    YanıtlaSil