Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yeni Tesettür Algıları Ve Mütedeyyinlik Olgusu


İnsanoğlu için yaşam; bir inanç, bir kültür ve bir uygarlık düzeyinde şekillenir. İnsanlar gerek kendi iradesi ve özgürlüğü, gerek devletin ve sosyal baskının oluşturduğu bir fanus içinde, kısıtlı insan hakları çerçevesinde değerlerini yaşamaya çalışır. Oysa insan evrensel değerlerde inancını, insanlığını yaşama konusunda özgürdür. İnanç değerleri insanın inancından dolayı kutsal nitelik kazanmakla birlikte, aynı zamanda bir ahlak, bir alışkanlık, bir huzur ve mutluluk vesilesi de oluşturmaktadır. Kadının tesettür içinde olması inancı gereğidir. Kimine göre herhangi bir kadının tesettüre girmesi, ya da istediği gibi giyinmesi de insani bir haktır. Özellikle müslüman kadınlar tesettürle birlikte, giyim kuşamlarında da stil ve tasarım olarak elbiselerinde seçici olmuşlardır.

Köyden kente göçle birlikte, sanayi toplumunun da icabı gereği, kentli kadınların, ayrıca okuyan genç kızların tesettüre dair arayışları sürmüştür. Bütün mesele şıklık ve zarafeti kendilerinde bir estetik boyut olarak görmüş olmalarıdır. Bunun bir nedeni de, aileden gelen geleneksel tavrı değiştirip, taklid olan değerlerin yeniden güncellenmesi adına günümüzün şehirli hayatına damga vuracak kreasyonların da oluşumuna büyük katkıları vardır. Hayatı yeniden okuyan, düşünen, sorgulayan, araştıran ve inceleyen bir nesil var artık. Bu genç nesil evde, okulda, caddede, pazarda, devlet dairelerinde ve kentli yaşamın her yerinde yeni bir kimlik ve kişilik olarak toplumun geleceğini şekillendirmektedir.

Tekstil sektörü de neredeyse iki blog halinde giyim kuşam ve moda konusunda hanımefendilerin yaşam felsefesine göre koleksiyonlar üretmektedirler. Altmışlı, yetmişli yıllarda, büyük kentlerde pek tesettürlü hanım görmek mümkün değildi. Çarşaflı hanımefendiler daha çok eviyle ve çocukların eğitimi ve bakımıyla ilgiliydiler. Sonraki yıllar üniversiteli kızların giyim kuşamlarıyla birlikte, sosyal hayatın her yerinde tesettürlü hanımefendiler aktif rol oynadılar. Şimdi de başörtüsü serbestleşmesiyle birlikte, yasaklar kalktı ve zihinler yeniden hakikate açılmış oldu.

Son zamanlarda tesettür ruhuna uygun koleksiyonlar, eskisine göre daha titiz, daha ölçülü hazırlanmaktadır. Daha doğrusu; daha asil duran koleksiyonlar, markalar aracılığıyla mütedeyyin ve muhafazakar hanımefendilerin beğenisine sunulmaktadır. İstediğimiz ölçülü kıyafeti kentin her yerindeki mağaza ve butiklerden elde edebiliriz. İnternetten online satın alabiliriz. Artık günümüzdeki tesettür algısı herkes ve her kesim tarafından daha doğru ve bir insan hakkı olarak algılanmaktadır. Tesettürlü hanımefendiler de tesettürü, sadece giyim kuşam olarak sınırlandırmayıp, inancını duygusuyla, düşüncesiyle ve mütedeyyinlik olgusunu davranışlarıyla yüceltmiş olacaklardır.

Türkan Eraslankılıç

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder