Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ortadoğu Rüzgarı: ABAYA


Tesettür dünyasının son gözdesi “ABAYA” yı birçoğumuz duymuş ve görmüşüzdür.

Abaya nedir ? 

Ülkemize nasıl gelmiştir?

Arap ülkelerinde çarşaf giyen kadınların biraz daha modern kıyafet giyme isteklerinden doğan bir üst giysisidir. Pardesü, ferace ya da elbise olarak kullanılabilir.

Türkiye’den Mekke ve Medine’ye Hac ve Umre ziyaretleri için giden hanımların oradan yanlarında getirdikleri “Abaya” daha sonrasında Türk üreticiler tarafından kumaşları,işlemeleri,kalıpları değiştirilerek Türk hanımların beğenisine sunulmuştur.

Sadece Türk üreticileri değil Abaya fırtınası dünya üreticilerini de sarmıştır. D&G markasının kurucularından Gabbana geçen temmuz yaptığı bir açıklamada “Ortadoğu beni büyülüyor” demiş ve Abaya koleksiyonun sinyallerini vermiştir.

DKNY ve Mango gibi bazı dünya markaları da Ramazan ayı için özel tasarımlar hazırlamıştır.


D&G nin Abaya koleksiyonunda markanın imzası olan işleme ve çiçek desenleri ile birlikte güpür , dantel ve jakar desenler kullanılmıştır. Siyah, beyaz ve ekru renklerin ağırlıklı olduğu bu koleksiyonda İpek ve Krep kumaşlar kullanılmıştır.Abayaların genel özelliğine baktığımız zaman bol kesim, kimono ve yarasa kol tarzında olduğunu görüyoruz.

Siyah, lacivert, ekru çoğunlukta olup bunların dışındaki renkeride sayabiliriz Abayalar için.

Farklı iki kumaşın aplike edilmesi ile birlikte nervür,güpür dantel,fransız danteli,boncuk işlemeleride Abayada kullanılan süsleme tekniklerinden bazılarıdır.


Hem günlük hem de özel günlerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz Abayalar her tesettürlü hanımın en büyük kurtarıcılarından biri olmaya aday.

Konuk Yazar : Ayşenur Çalışkan 
İnstagram Hesab: http://instagram.com/aysenurcalisskan 
Mail : aysenur_cl@hotmail.com
İlginizi çekebilecek diğer konular...

DKNY 2014 Ramazan Koleksiyonu

Dolce & Gabbana Tesettür Koleksiyonu

En Özel Feraceler: Vavesa Moda

Giyim Kuşamda İfrat ve Tefrit

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder